شکوفایی انسان - hamkelasy3
دسته‌بندی نشده

شکوفایی انسان


🌀 انسان برای شکوفا شدن نیاز به «امام» دارد
🌀 دین برنامه‌ای برای شکوفایی و به‌‌خود آمدنِ انسان است
🌀 «امام» کسی است که انسان را حمایت می‌کند تا شکوفا بشود

🔹 خیلی‌ها دین‌گریزی می‌کنند چون می‌گویند: «می‌خواهم هرطور که دلم خواست رفتار کنم» اینها فکر می‌کنند که دین دارد چیزی را به آنها تحمیل می‌کند و می‌خواهد یک چیزی را از بیرون به آنها اضافه کند؛ حتی اگر آن، چیز خوبی هم باشد.

🔹 دین نمی‌گوید «بیا این خوبی‌ها را به خودت اضافه کن!» بلکه می‌گوید: «خودت باش، خدا تو را در اوج زیبایی آفریده است، سعی کن خود عمیق و پنهانت را شکوفا کنی»

🔹 آدم هوا‌پرست می‌گوید «هرچه دلم می‌خواهد» ولی او خواسته‌های سطحیِ دلش را جواب می‌دهد. دین هم می‌گوید: «هرچه دلت می‌خواهد؛ منتها اعماق دلت!» اگر انسان قسمت عمیق دلش را پاسخ بدهد، بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد بود و سرّ لذت دین در همین است.

🔹 قرآن می‌فرماید «قَد اَفلَحَ مَن زکّاها» رستگار شد هرکسی که پنهانی‌های زیبای قلب خود را بیدار و شکوفا کرد. دین برنامه‌ای است برای تزکیۀ انسان؛ یعنی برنامه‌ای است برای اینکه انسان شکوفا بشود و زیبایی‌های درونی‌اش را بیرون بریزد.

🔹 حالا نقش ولایت چیست؟ انسان برای شکوفا شدن، نیاز به حامی دارد، نیاز به محبت دارد، نیاز به یک موجود قدرتمندی دارد که بتواند او را محافظت کند. همان‌طور که یک کودک، به حمایت پدر و مادرش نیاز دارد تا رشد کند و شکوفا بشود. امام کسی است که انسان را حمایت می‌کند تا انسان شکوفا بشود.

👤علیرضا پناهیان

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *